Jeden z nejznámějších esenciálních olejů pochází z Austrálie, nese název Tea Tree Oil, nesprávně se mu říká také čajovník. Jaké jsou účinky tea tree a na co se využívá?
Ajurvédský nimbový olej
Nimbový olej (neem olej) je jeden z těch pozoruhodných olejů, které od pradávna využívá indický léčebný systém ajurvéda. Funguje jako přírodní antibiotikum, působí proti bakteriím, proti plísním i nejrůznějším parazitům, odpuzuje hmyz. Má hojivé a regenerační účinky, ale také jednu nevýhodu v podobě intenzivní vůně po česneku.
Tamanu olej
Mezi rostlinnými oleji lisovanými ze semen léčivých bylin a rostlin najdeme oleje ze známých léčivých rostlin (pupalkový olej, rakytníkový olej, konopný olej, lněný olej aj.). Existují však i exotické panenské oleje s původem v oblasti tropických ostrovů. Jedním z nich je i kokosový olej, který působí jako účinné přírodní antibiotikum. Dalším je pak podstatně méně známý tamanu olej pocházející z ostrovů Polynésie.
Kokosový olej
Panenský olej, který doslova voní kouzlem exotiky a příjemné relaxace pod hřejivými slunečními paprsky. To je kokosový olej.
Olej vhodný k péči o suchou pokožku, prostředek pro zklidnění kůže po opalování nebo holení, ochranný balzám na rty, masáží olej, lubrikační gel, hojivá mast na nejrůznější kožní problémy, také přírodní antibiotikum nebo ingredience zdravé kuchyně. Tím vším je panenský kokosový olej.
Pupalkový olej
Panenský pupalkový olej se získává lisováním za studena ze semen pupalky dvouleté. Tato jemná bylinka vyniká svými žlutavými kvítky. Pupalka má tu zvláštnost, že její květy rozkvétají až v podvečer a svou omamnou vůní tak lákají především noční motýly a můry. Bývá proto označována také jako noční svíce.